Вторинна катаракта після заміни кришталика

AOinformСтатьи 25.10.2021 в 07:036350
Вторинна катаракта після заміни кришталика
Ілюстрація / Світлина: з відкритих джерел
Ускладнення частіше буває у молодих пацієнтів. Вторинна катаракта вимагає відвідування офтальмолога, який буде проводити обстеження.

Близько 20-35% пацієнтів, які перенесли операцію по заміні кришталика ока https://lvivmedicalcenter.com/blog/refrakczijna-zamina-kryshtalyka/, через 6-18 місяців після операції можуть зіткнутися з вторинною катарактою. Вона також вимагає лікування і звернення до лікаря.

Вторинна катаракта після заміни кришталика

Дане ускладнення частіше буває у молодих пацієнтів. Вторинна катаракта нерідко розвивається у дітей, які перенесли операції з видалення вродженої катаракти. У пацієнтів похилого віку після операції може спостерігатися фіброз задньої капсули кришталика, але саме вторинна катаракта спостерігається в основному у більш молодих. Що вона собою являє?

Під катарактою розуміється ураження, що відбувається в оптичній системі ока, при якому кришталик стає каламутним. При операції кришталик віддаляється і заміняється на штучний. Сам кришталик в оці розташовується в спеціальному капсульному мішку, передня стінка якого розрізається при операційному втручанні для вилучення помутнілого кришталика. Задню стінку не зачіпають, тому, що вона забезпечує стабілізацію положення штучного кришталика в оці в перші місяці після операції. Вторинна катаракта є зміни, що відбуваються з боку задньої капсули, в тому числі її помутніння і фіброзування.

Ця поразка може статися в трьох формах:

  • Фіброзної — розростаються сполучнотканинні елементи;
  • Проліферативної — поява специфічних клітин, які є показником тривалості процесу;
  • Потовщення капсули — єдина з форм, що не викликає неприємних відчуттів.

Певні причини появи вторинної катаракти встановити неможливо. Немає жодного фахівця, який може гарантувати появу симптомів зміни кришталика після операції або в відновлювальний період.

Одним з перших симптомів, що свідчать про можливу появу повторної катаракти може стати погіршення зору після операції. Розвиток і поява цієї хвороби може відбувається по-різному. Так, у кого-то вона виникає досить швидко, а в інших може розвиватися протягом кількох років. У більшості випадків перші симптоми з'являються мінімум через три місяці після операції.

Як діагностується?

Вторинна катаракта вимагає відвідування офтальмолога, який буде проводити обстеження. В першу чергу вимірюється гострота зору і визначаються межі та ділянки, в яких поля зору випадають.

Далі проводиться біомікроскопія — процедура огляду щілинною лампою. Під час неї визначається структура очі, є можливість виявити місце розташування патологічного вогнища, а також визначити його розмір і параметри. Додатково лікар може призначити оптичну когерентну томографію при наявності підозри на набряк.

Вторинна катаракта може розвиватися через наявність у людини захворювань внутрішніх органів. Потрібно перш за все вилікувати їх, або досягти значення показників, близьких до норми.

катаракта

Як лікується?

Вторинна катаракта після заміни кристалика вимагає обов'язкового лікування, позаяк, в іншому випадку, може розвинутися повна або часткова сліпота. Найкращим варіантом лікування є лазерна дісцізія. Вона широко застосовується в офтальмології, проводиться швидко і не вимагає госпіталізації.

Дана процедура проводиться наступним чином:

  • Для початку в око капають мідріатики для того, щоб розширити зіницю;
  • Далі, за допомогою лазера створюється невеликий отвір;
  • Потім виконується фотодеструкція (руйнування) змінених тканин.

Лазерне видалення повторної катаракти є малотравматичним, так як не вимагає введення інструментів в око. Майже 100% пацієнтів відзначають значне поліпшення зору після процедури. Однак, такий метод має деякі протипоказання, серед яких наявність рубців, набряку рогової оболонки, патології очного дна, запальні процеси.

Якщо у пацієнта є симптоми, при яких лазер протипоказаний, використовується хірургічне втручання. Така процедура має назву капсулотомія і проводиться досить рідко, позаяк після неї великий ризик занесення інфекції, появи ускладнення і, крім того, необхідний довгий період відновлення.

У зв'язку з цим, лазерна капсулотомія являється найбільш вдалим варіантом. У більшості пацієнтів відзначається поліпшення зору вже на початку періоду відновлення. Можуть турбувати з'являються яскраві спалахи й плаваючі плями перед очима, але після відновлення прооперованого ока вони зникнуть.

Відновлювальний період

Для того, щоб реабілітація пройшла максимально швидко, а ефект зберігся надовго, необхідно виконувати деякі рекомендації:

  • Використовувати сонцезахисні окуляри;
  • Протягом 2-3 тижнів не робити макіяж очей;
  • Закапувати очі краплями, які пропише лікар.

Також рекомендується регулярно перевірятися в офтальмолога (не рідше 1 разу на рік).

Аватар nomid Дмитрий Вовчок / nomid
Главред AOinform

25.10.2021 в 07:03 635 Статьи
5.0 // 1
Комментариев: 0
Войдите, чтобы оставить комментарий.